اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات) - بهینگی

اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات)

76
0
اشتراک گذاری :
اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات)

استفاده آسیب شناختی از اینترنت یا اعتیاد به اینترنت عبارت از استفاده از اینترنت همراه با کنترل ضعیف کاربر که می تواند به اختلال های کنترل تکانه منجر شود که معیارهایی همچون تحمل و علائم کناره گیری، از شاخصه های آن هستند. اعتیاد اینترنتی به گستره وسیعی از مشکلات رفتاری کنترل انگیزه استفاده از اینترنت اشاره دارد.
فرد معتاد کسی است که حداقل ۳۸ ساعت در هفته و یا ۸ ساعت در روز، وقت خود را صرف استفاده از اینترنت می کند. چنانچه فرد در هفته ۲ یا ۳ ساعت از اینترنت استفاده کند، یک کاربر معمولی و چنانچه میزان استفاده وی از اینترنت به ۸٫۵ ساعت و یا بیشتر برسد؛ کاربری است که باید مورد بررسی های آسیب شناسانه قرار گیرد.

ویژگی های اعتیاد اینترنتی:

۱٫اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی وسواسی است که برخی ویژگی های آن مشابه شرایط آسیب شناسانه است. در واقع، زمانی می توان گفت که فرد دچار اعتیاد به اینترنت شده است که دارای نشانه های خستگی زودرس، تنهایی، افسردگی و غیره باشند.

۲٫اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی روانی است. از این دیدگاه زمینه تحقیقی جدیدی تحت عنوان “روان درمانی اینترنتی” ظهور کرده است. این دیدگاه معتادان اینترنت را به عنوان بیمار می ببیند روش درمان این نوع اعتیاد نیز، تشکیل گروه های خبری و گروه های بحث است. در این شکل از درمان اعضاء اختلالات روانی مرتبط به هم نقش یک گروه حمایتی را بازی کرده و با ارائه پیشنهاد هایی بر خط و روش های برخورد با آن، از شدت اعتیاد اینترنتی می کاهند.اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات)

۳٫اعتیاد اینترنتی نوعی مشکل رفتاری است. دلیل این مسئله وجود یک رابطه قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است مطالعات نشان داده است که افرادی که مشکلات وابستگی شیمیایی دارند، در هفته وقت بیشتری را صرف اینترنت می کنند تا کاربران” وابسته غیر شیمیایی”.

معیار های اعتیاد اینترنتی:

۱٫موقعی که شخص سعی می کند تا از اینترنت خارج شود احساس بی قراری و بد خلقی می کند.
۲٫ از اینترنت، برای فرار از مشکلات و یا کاستن از احساس یأس و ناامیدی، گناه، اضطراب و یا افسردگی استفاده می شود.
۳٫کاربر اینترنت در مورد میزان و وسعت استفاده خود از اینترنت، به اعضاء خانواده و به دوستان دروغ گفته و آن را کتمان می کند؛ نهایتا شخص با وجود هزینه بالای استفاده از اینترنت، مکرر از آن استفاده می کند.

علائم اعتیاد اینترنتی:

اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات)مانند انواع دیگر اعتیاد ها، اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی روانی- اجتماعی با مشخصه هایی چون تحمل (نیاز به افزایش زمان لازم برای کسب مطلوبیت برابر با زمان های اولیه استفاده)، علائم کناره گیری(به ویژه رعشه و ارتعاش، بی حوصلگی، اضطراب) اختلالات عاطفی(افسردگی، تندخویی و بد خلقی) و از هم گسیختگی روابط و مناسبات اجتماعی (کاهش و یا فقدان روابط اجتماعی به لحاظ کمی یا کیفی) است.

علائم اختلال اعتیاد اینترنتی:

  • مشکلات میان فردی یا مشکلات در هنگام کار یا مطالعه
  • نادیده گرفتن مسئولیت های مربوط به دوستان، خانواده، کار و یا مسئولیت های فردی
  • کناره گیری پس از دست کشیدن از اینترنت
  • کج خلقی هنگام تلاش برای دست کشیدن از اینترنت
  • بر خط ماندن بیشتر از زمان برنامه ریزی شده
  • دروغ گفتن یا مخفی نگه داشتن زمان واقعی استفاده از اینترنت از نظر دوستان یا خانواده
  • تغییر در سبک زندگی به منظور گذراندن وقت بیشتر با اینترنت
  • کاهش فعالیت فیزیکی
  • بی توجهی به سلامت شخصی
  • بی خوابی یا کم خوابی و یا تغییر در الگوی خواب به منظور گذراندن وقت در اینترنت

اعتیاد به اینترنت (علائم و اختلالات)افراد در صورت استفاده از اینترنت، نه تنها رفتارهایی متفاوت با الگوهای رایج در جامعه از خود نشان می دهند، بلکه نوع تفکرشان نیز با اکثریت افراد جامعه، متفاوت می شود این افراد اندیشه های وسواسی راجع به اینترنت دارند، کنترل چندان بر وسواس و انگیزه های اینترنتی شان نداشته و حتی فکر می کنند اینترنت تنها دوست آنهاست. همچنین، این گونه افراد فکر می کنند که اینترنت تنها جاییست که آنها در آن، احساس خوبی نسبت به خود و جهان افراد دارند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz