تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانی - بهینگی

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانی

اشتراک گذاری :
تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانی

“هر شخصی که بخواهد با عوامل اثرگذار خارجی مقابله کند، باید ابتدا بتواند بر تمام هیجانات درونی خود تسلط یابد.”
(بنیامین دیزریلی)

همه شما از یک مغز شگفت انگیز با ۱۰۰ میلیارد سلول برخوردار می باشید که از همه ی ابر رایانه های قدرتمندی که تا به حال اختراع شده اند، قدرتمندتر می باشد. ذهن شما قادر می باشد تا در طول زندگی تان مجموعه های بزرگی از اطلاعات و اخبار را در خود ذخیره نماید و این توانایی را دارید تا از راه حافظه خود، ظرف چند ثانیه به آن ها دست پیدا کنید. شما از همه منابع هوشی و ذهنی مورد نیاز برای غلبه بر هر مشکلی که امکان دارد با آن روبرو شوید، برخوردار می باشید.

علاوه بر این عوامل، افکارتان به قدری قدرتمندند که به راحتی می توانند شما را عصبانی، خوشحال، مثبت، منفی، هیجان زده یا خونسرد سازند. زیرا افکار شما تعیین کننده عواطف و احساساتی می باشند که تجربه و احساس می کنید. اولین وظیفه شما کنترل افکار و احساسات درونی تان است تا به نوعی، نتوانید منحصر به فرد باشید و درست عمل کنید.

کنترل خودتان را سریعا به دست بگیرید

زمانی که نتیجه انجام بعضی از کارها درست و رضایت بخش نیست و دستخوش یک سری اشتباهات قرار می گیرد بروز یک عکس العمل شدید به روش منفی، کاملا طبیعی است. در اینجور مواقع ممکن است شما عصبانی، نگران یا ترسیده باشید. این افکار پر تنش و احساسات منفی سریعا در قسمت های اصلی مغز از جمله قشر مخ یعنی بخش تفکر مغز که برای آنالیز و حل و فصل مشکلات و تصمیم گیری ها استفاده می شود را مختل کند. به نوعی احساس سردرگمی می کنید.

اگر در لحظه بحران و چالش شما به طور هوشیارانه و بدون اتلاف وقت بتوانید کنترل ذهنی و حسی خودتان را به دست بگیرید، در حقیقت توانسته اید به صورت اتفاقی با بحران ایجاد شده مبارزه کنید. زمانی که در انجام بعضی از کارها با شکست مواجه می شوید، عکس العمل تان یا خود حمله است یا عقب نشینی تحت مواجه شدن با بحران های دیگر! اما هیچ کدام از این دو نمی توانند به عنوان یک روش مناسب برای مواجه شدن یک موقعیت بحرانی قلمداد شوند.

بیشتر بخوانید:  ماهیت بحران و نحوه ی مدیریت آن

نفس عمیقی بکشید

نقطه شروع در مواجه شدن با بحران فقط خونسردی است. از انجام عمل های غیر ارادی و نسنجیده امتناع کنید و به جای آن نفس عمیق بکشید تا ذهن تان آرام شود و سپس با دقت هرچه تمام تر به حرف ها و اقدامات بعدی تان دقت و تمرکز کنید.

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانیتصور کنید که همه در حال تماشای شما هستند یا اینکه در یک موقعیت امتحانی قرار دارید تا همه متوجه شوند که ساختار وجودی تان از چیست؟

بنابراین خودتان را به عنوان یک رهبر در نظر بگیرید تا رفتار و اعمال تان را بر روی افرادی که برای تان قابل احترامند بگذارید. تصور کنید همه در انتظارند تا دریابند که شما از چه عملکردی برای انجام کارتان برخوردار می باشید. بنابراین بهتر است نهایت تلاش خودتان را بکار بگیرید تا به عنوان یک نمونه خوب و مفید تلقی شوید تا بتوانید به واسطه عملکرد رفتاری و کاری خود، الگوی دیگران باشید و روش درست مقابله با یک مشکل بزرگ را نشان دهید، گویی که قصد دارید به آن ها درس آموزنده ای بدهید.

منابع اصلی احساسات منفی، توقعات و امید های شکست خورده هستند، شما انتظار دارید که چیزی به صورت یک روش خاص رخ دهد اما چیزی کاملا متفاوت از انتظارتان به وقوع پیوسته است. شما سریعا واکنش منفی از خودتان بروز می دهید. این امری کاملا طبیعی است اما شما باید در مقابل این تمایل طبیعی مقاومت کنید.

دو دشمن بزرگ خودتان را شناسایی کنید

صورت واقعی احساسات و عواطف منفی که حاصل از یک بحران یا یک مشکل می باشند، ترس از شکست و ترس از طردشدگی می باشند. هر کدام از این دو عامل می توانند موجب عصبانیت، افسردگی یا توقف کامل فعالیت ها شود.
شما وقتی ترس از شکست را تجربه و احساس می کنید که خطر از دست دادن پول و دارایی، مقام و آبرو و در نهایت زندگی یا سلامتی فرد دیگری را احساس کنید. این احتمال شکست یا ضرر به ویژه در ارتباط با پول، حس اضطراب و استرس یا حتی ترس را در فرد ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید:  اضطراب چیست؟! راه های کنترل اضطراب

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانیترس از طرد شدن رابطه نزدیکی با ترس از انتقاد یا عدم تایید یا ناتوانی در برآورده کردن انتظارات دیگران دارد. زمانی که کار اشتباهی رخ می دهد که توانایی و لیاقت انجام آن را ندارید حسی مبتی بر خجالت یا نقصان را در وجودتان تجربه می کنید و حتی احساس می کنید که آبروی تان می رود، شخصیت فردی و اجتماعی تان زیر سوال می رود و غرورتان جریحه دار می شود. این واکنش ها کاملا طبیعی می باشند.

با این وجود مهم این است که شما چگونه باید از پس این ترس ها برآیید؟

این نکته مهم را باید به خاطر داشته باشید که پاسخ شما به بحران مشخص کننده همه چیز است، این امتحان شماست. به عوض نشان دادن واکنشی، معقول است. نفس عمیقی بکشید، آرام باشید و مصمم شوید که به آرامی و به طور اثرگذار از پس حل مشکل موجود بر می آیید.

گفت و گو و جار و جنجال درونی تان مشخص کننده احساسات و واکنش های شماست

روانشناس آمریکایی به نام ” مارتین سلیگمن ” دریافت کرد که روش تشریحی انسان مشخص کننده افکار، احساسات و عکس العمل های بعدی اوست. روش تشریحی به معنای ” روشی است که شما به کمک آن می توانید اوضاع و شرایط پیرامون خود را تشریح نمایید.”

حداقل ۹۵ درصد از احساسات تان (مثبت یا منفی) از طریق مشکلاتی که در محیط پیرامون تان قرار دارد بیان و تفسیر می شود. یعنی از طریق گفتگوی شما با دنیای درونتان مشخص می شود. اگر شما مسائل و مشکلات غیرقابل پیش بینی را به نوعی سازنده تشریح کنید، مطمئن باشید که آرام و تحت کنترل خواهید بود.

با این وجود ذهن شما قادر است تا هزاران فکر را در خودش بگنجاند اما در یک زمان معین فقط به یک اندیشه می تواند متمرکز شود و این شما هستید که در هر لحظه باید آن فکر را انتخاب کنید. این موضوع حاکی بر این است که هر تفکری که شما در لحظه انتخاب می کنید مشخص کننده عصبانیت یا خونسردی و آرامش تان خواهد بود.

این نکته را بخاطر داشته باشید

در زندگی بسیاری از کارها حداقل در اوایل کار درست پیش نمی روند. به خودتان متذکر شوید که مشکلات و سختی ها قسمت معمول زندگی می باشند، چرا که آن ها اموری گریزناپذیرند. تنها موردی که تحت کنترل شماست نوع برخورد و واکنش تان با آن ها می باشد.

با امتناع از مصیبت آمیز قلمداد کردن مسائل و مشکلات، خودتان را آرام کنید. مشکل را به نوعی به موضوع پیچیده و بی نهایت منفی تفسیر نکنید. خیلی به ندرت رخ می دهد تا مسائل به همان اندازه که در ابتدا به نظر می رسند، بد و نامطلوب باشند، یک جمله چهار کلمه ای بسیار مهم را برای رویارویی با هر نوع بحران برای خودتان ایجاد کنید. “این نیز بگذرد.”

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانیقبل از بروز هر نوع واکنش، مشکل تان را ارزیابی کنید

به جای ابراز یک عکس العمل تند و افراطی بهتر است با جویا شدن سوالات در مورد مشکل موردنظر از سوی افرادی که درگیر چنین مشکلی می باشند، خودتان را آرام کنید. با دقت هر چه تمام تر به جواب هایشان گوش دهید. اگر راه حلی وجود داشته باشد قبل از هرگونه واکنش و عکس العمل، شما وظیفه دارید تا از طریق آگاهی کامل از حادثه ای که رخ داده، دست بکار شوید.

گاهی صحبت کردن با همسر، دوست یا یک همکار قابل اعتماد در مورد مشکل رخ داده شده، می تواند تا حدود قابل توجهی به آرام شدن و کنترل رفتارتان کمک شایانی بکند. به یک پیاده روی بروید و در طول راه رفتن، اوضاع و شرایط خودتان را مرور کنید و آن را از تمامی جوانب، مورد بررسی و موشکافی قرار دهید. تلاش کنید تا راه حل احتمالی آن را پیدا کنید. خوش بین باشید و برای تان اهمیتی نداشته باشد که چه اتفاقی قرار است رخ بدهد. به دنبال یافتن یک سری خصوصیات مثبت برای حل مشکل یا موقعیت موردنظر باشید. در بعضی از موارد آنچه به نظر یک مشکل بزرگ تلقی می شود، یک فرصت پنهانی است.

بیشتر بخوانید:  کتاب خوش بینی آموخته شده

شکست کامل یک پروژه، کار یا یک فرآیند شغلی می تواند به طور دقیق موضوعی باشد که شما به فکر کردن در مورد آن نیاز دارید. زیرا امکان دارد آن مشکل شما را مجبور کند زمان و منابع خودتان را به سوی دیگری سوق دهید.

تجربه مفید و ارزشمند

اصلا اهمیتی ندارد که چه رخ می دهد، در هر مشکلی سعی کنید یک تجربه مفید و ارزشمندی را پیدا کنید. با هر مشکلی که روبرو می شوید زمینه هایی را از یک امتیاز یا سود برابر یا بیشتری برای خود تلقی کنید. وقتی شما بتوانید افکارتان را به گونه ای عادت دهید که در هر شرایطی به دنبال یک نقطه مثبت باشید و سعی کنید درس های با ارزشی را از هر مشکل پیدا کنید، در آن زمان است که شما به طور ناخودآگاه آرام و مثبت اندیش می شوید.

در نتیجه

تمام قوای ذهن قدرتمندتان برای حل و فصل مسئله یا از بین بردن چالش آماده به خدمت و کمک به شما خواهد بود.

زمانی که به لحظات بحرانی و چالش انگیز می رسید برای چند لحظه چشمان تان را روی هم بگذارید و نفس عمیقی بکشید، خودتان را آرام، مطمئن و خونسرد کنید و در نهایت کنترل کامل قرار بگیرید. در آن وقت است که می توانید تصمیم بگیرید که در مورد افراد دیگر مثبت اندیش باشید و با ملایمت و مودبانه با آن ها حرف بزنید. به گونه ای رفتار کنید که گویی در زندگی تان هیچ غم و غصه ای وجود ندارد که شما را ناراحت کند.

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانیاعتماد به توانایی های خود

یک شکست بزرگ می تواند موجب از بین بردن اعتماد و اطمینان خودتان به توانایی هایتان شود، عکس العمل عادی به یک شکست غیر قابل پیش بینی موجب ایجاد حس عصبانیت و شوکه شدن می شود. این مسئله در طول روبرو شدن با مشکلات و مصیبت های ناگهانی برای همه افراد امری طبیعی است. البته اهمیتی ندارد که چه اتفاقی روی می دهد، به خاطر داشته باشید که شما یک فرد فوق العاده خوب و مفید هستید.

شما یک فرد با قابلیت های زیاد و استعداد های فراوان می باشید. در این میان مهم نیست که چه اتفاقی رخ داده است، زیرا شما می توانید با این بحران مبارزه کنید و از پس حل و فصل آن برآیید. قاطعانه و با حالت مثبت با خودتان گفتگو کنید تا بتوانید به نوعی، اعتماد به نفس جدیدی را برای خود بسازید. جملاتی نظیر: من به خودم علاقه مندم و خودم را دوست دارم! را مرتبا تکرار کنید.

شما می توانید از پس کارها برآیید

هر زمان که در کارتان مرتکب اشتباهات بزرگی می شوید ترس از شکست را در خودتان تجربه و احساس می کنید. این ترس فورا از اعماق قلب تان حس می شود. این امکان وجود دارد که احساس کنید از توانایی یا لیاقت کافی برخوردار نمی باشید و گاهی خودتان را به عنوان یک فرد بازنده تلقی می کنید.
زمانی که کارهای تان مطابق میل تان نباشد و با شکست احتمالی روبرو شوید، گاهی حس مبتنی بر تردید به سراغ تان می آید.

خوشبختانه شما می توانید این عواطف و احساسات منفی و ناخوشایند را با تکرار مقتدرانه این جمله با خود “من قادر به انجام این کار هستم!” خنثی کنید. به خودتان خاطر نشان کنید که شما قادر می باشید هر چه که ذهن تان را بر آن متمرکز می کنید را انجام دهید. به خودتان خاطر نشان کنید که مشکل و مسئله خاصی وجود ندارد که شما توانایی حل آن را نداشته باشید.

حل و فصل این مشکلات یا رفع بحران ها و چالش ها را امتحانی برای بررسی و ارزیابی هوش و استعداد خود تلقی کنید. آن را به عنوان چالشی در نظر بگیرید که برای ارتقا علوم و آگاهی بر سر راه تان قرار گرفته است.

فرمول از بین بردن اغتشاش و تشویش

یکی از شیوه های بسیار خوب برای آرام کردن ذهن و روان و ارتقا اعتماد به نفس و اطمینان به توانایی ها و قوای درونی خود در حل و فصل مشکلات بکارگیری سریع از فرمول چهاربخشی زیر است:تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانی

۱- شناسایی بدترین حالت

چند لحظه تامل کنید تا بدترین حالت احتمالی مشکل یا بحران را شناسایی نمایید، در این میان کاملا با خودتان و دیگران صادق باشید. از خودتان این سوال را جویا شوید که “بدترین حالتی که امکان دارد در این اوضاع و شرایط رخ دهد چیست؟”

۲- پذیرش بدترین حالت

تصمیم بگیرید تا قبول کنید که بدترین حالت هر چه باشد باید اتفاق بیافتد. این عملکرد رفتاری و ذهنی باعث آرامش و آسودگی خاطرتان می شود. زمانی که شما از نظر روانی به این موضوع متقاعد می شوید که توانایی کنار آمدن با بدترین حالت ممکن را دارید آنگاه نگرانی و اغتشاش ذهنی تان متوقف می شود.

۳- اقدامات احتمالی

برای خودتان بر اساس عوامل فوق مشخص کنید که اگر بدترین حالت ممکن اتفاق بیافتد شما دست به انجام چه کارهایی خواهید زد؟ چه اقداماتی را برای از بین بردن آن ها انجام خواهید داد؟

۴- بهبود

سریعا دست به کار شوید تا بدترین اوضاع و شرایط ممکن را التیام و بهبود بخشید. هر کاری که می توانید برای کاهش ضرر یا کاهش خسارات پدید آمده انجام دهید را مشخص کنید و توجه و دقت خودتان را به کسب بهترین نتیجه ممکن معطوف نمایید.

روش درمان نگرانی

تنها درمان حقیقی نگرانی، عملکرد مقتدرانه برای کسب اهداف تان است. بنابراین به جای ناراحتی و شک کردن به خودتان، توانایی درونی تان را بشناسید و اراده خودتان را در جهت حل مشکلات و مسائل ایجاد شده به کار گیرید تا به هر نحوی که شده خودتان را از اوضاع وخیم هنگام بروز ناراحتی های درونی نجات دهید.
این نکته را همواره بخاطر داشته باشید که قرار نیست مسائل و مشکلات مانع انجام کار و فعالیت تان شوند. بلکه برای یادگیری تجارب جدید، در مقابل شما قرار می گیرند و خودشان را به هر دلیلی در زندگی تان بروز می دهند به ویژه وقتی شکست یا مشکل به وجود آمده را به خودتان نمی گیرید.

در امور کاری و زندگی با چشم پوشی از این که تا چه اندازه باهوش هستید و از چه تجربه هایی برخوردار می باشید حدود ۷۰ درصد تصمیم گیری های تان در یک زمان معین اشتباه از آب در می آید، وقتی اتفاقات منفی برای تان ایجاد می شود هرگز ناراحت نشوید بلکه این حوادث و اتفاقات برای تمام افرادی که وارد یک حرفه کاری می شوند یا مسئولیتی را در یک شرکت متقبل می شوند رخ می دهد، در این باره جمله ای هست که می گوید: “هر کاری مشکلات خاص خودش را دارد.”

بیشتر بخوانید:  اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)

تنها حس ناشی از جلو رفتن و پیشرفت کردن با اعتماد به نفس می باشد، شما باید به اندازه ای خودتان را در پیدا کردن راه حل مناسب مسائل و مشکلات تان مشغول کنید که دیگر فرصتی برای نگران شدن درمورد آن چه که اتفاق افتاده است به خصوص آن مشکلاتی که شما توانایی تغییر آن را ندارید، نداشته باشید.

تاثیرات خونسردی و اعتماد به نفس در تقابل با شرایط بحرانینتیجه گیری

با هر مشکل یا بحرانی که مواجه می شوید به دنبال یافتن یک راه حل مثبت یا هرگونه مزیت در آن باشید و آن را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بدهید. سعی نمایید تا از بحرانی که به سراغ تان می آید یک تجربه با ارزشی را کسب نمایید، تصور کنید که اکنون این بحران برای شما رخ داده است که باید چیزهایی را بدانید و بیاموزید تا در آینده به موفقیت یا شادی بیشتر برسید.

سریعا برای مواجه شدن با مسائل و مشکلات خود اقدام قاطعانه ای را انجام دهید، شما هر کاری را که می توانید باید برای رفع آن ها انجام دهید اما باید مقتدرانه به جلو گام بردارید تا بتوانید کنترل اوضاع را در دست بگیرید و جلوی ضرر و زیان احتمالی را گرفته یا آن ها را به حداقل برسانید.

از برخورداری حس نگرانی برای خود یا مقصر دانستن دیگران امتناع نمایید، مسائل و مشکلات قسمتی از یک زندگی طبیعی و پر جنب و جوش محسوب می شوند، به جای آن مسئولیت خودتان را در برابر شرایط قبول کنید و اقدامات خودتان را جهت یافتن راه حل مفید به کار گیرید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz