چگونه استرس کودکان در کلاس درس را کنترل کنیم؟ - بهینگی

چگونه استرس کودکان در کلاس درس را کنترل کنیم؟

اشتراک گذاری :
چگونه استرس کودکان خود در کلاس درس را کنترل کنیم؟!

از آغاز تا آینده، استرس همراه بشریت!

از گذشته تا کنون و از آغاز تا امروز و تا آینده ی بشریت و تا روزی که بشر هست یکی از موضوعاتی که همیشه برای او دغدغه بوده است و خواهد بود این است که با مسائل جدید خود چگونه برخورد کند و حتی با آن مسائلی که انتظارش را دارد چگونه با آمادگی کامل روبرو شود. که از تمام قوت و دانسته هایش استفاده کند به طوری که در آینده از انجام آن امور به طور کامل خرسند باشد و در واقع حسرت اینکه در این شرایط خاص چرا نتوانسته آنگونه که باید باشد، باشد، و اندوه دیگر در او ظاهر  نشود.

شرایط استرس زا

به این شرایط خاصی که در بالا اشاره شد و همه ی انسان ها کم و بیش با آن درگیر هستند و دوست دارند آن را تعدیل کنند شرایط استرس زا گویند اما نکته ای که باید مورد توجه قرارگیرد این است که استرس (شرایط استرس زایی که انسان در  آن قرار می گیرد) تماماً بد نیست و استرس در زمان هایی خاص و به مقدار هایی متناسب می تواند نقش تقویت کننده را دارا  باشد .

استرس کودکان به ویژه در دوران ابتدایی

لذا در این مطلب سعی شده است که با بررسی عوامل مهم و بیان چیستی های استرس به راهکارهایی رسید که در جهت کم کردن استرس های منفی برای انسان مناسب و مفید باشد چرا که در عصر حاضر که با رقابت های شدید افراد، سهم  عواملی مثل استرس بسیار زیاد است و اهمیت زیادی در زندگی آینده و یادگیری های او دارد و البته که باید در مورد لوازم  و شرایط و امکانات افراد (نوع انسان ها) در محیط های رشدی آنها نیز بحث کرد .

حتی در مورد شیوه های صحیح تربیت که چگونه می توان با بیان روش ها و شیوه های مناسب و تأثیر هر کدام از عوامل ذکر شده در مورد استرس به بررسی آن در مقاطع حساس رشد به ویژه در دوران ابتدایی یا سال های اول زندگی و تحصیل که نقش حساسی ایفا می کنند در جهت  رسیدن به شرایطی که از موارد مفید استرس استفاده و از موارد مضر آن دوری کرد، پرداخت.

تعریف استرس

تعاریف بسیاری از استرس وجود دارد . اما یک تعریف کلی از استرس ، که توسط هانس سلیه که برخی او را پدر تحقیق  درباره ی استرس می دانند ، مطرح شده است این گونه است:

استرس عکس العمل نامعین انسان است در مقابل فشار یا استرس واکنش فیزیولوژیک بدن ماست در مقابل هر تغییر ، تهدید و فشار بیرونی یا درونی است که تعادل روانی ما را بر هم می زند.

تعریف عملیاتی استرس

منظور از استرس ناراحتی ها و نگرانی های روزمره و زندگی است،که فرد در طی زندگی با آن مواجه میشود مثل استرس های کاری، استرس های زندگی مشترک استرس های تحصیل و … هر فرد به میزان فرهنگ، نوع تربیت، نوع رفتار و نوع افکار دچار استرس های متفاوتی میشود.از نشانه های استرس عرق کردن دست، نا آرامی، عصبی شدن، نا آرامی پاها، با انگشتان دست بازی کردن و در موارد شدید تر ناخن جویدن و کندن موی سر است.

چگونه استرس کودکان خود در کلاس درس را کنترل کنیم؟!

انواع استرس

استرس یا فشار روانی به چهار دسته تقسیم می شود که عبارتند از:
۱- استرس حاد ۲- استرس حاد دوره ای ۳- استرس مزمن ۴- استرس آسیب زا

چه عواملی استرس ایجاد می کنند؟

عوامل استرس زا به دو دسته بزرگ عوامل استرس زای درونی و بیرونی تقسیم می شوند. عوامل استرس زای بیرونی به شکل های گوناگون دیده می شوند، اما همه ی آن ها را می توان در دو طبقه ی بزرگ تحت عنوان عوامل استرس زای عمده یا شدید و خفیف جای داد.گاهی اوقات استرس از طرز تفکر خود فرد و خصوصیات شخصیتی او ناشی می شود مانند: کمال گرایی، سبک زندگی نا سالم تعارض های درونی و… این موارد، عوامل استرس زای درونی نامیده می شود که عمده ترین آن ها عبارتند از: تعارض های درونی، انتخاب اهدافی فرا تر از توانایی های خود، ویژگی های شخصیتی و تعریف های شناختی.

در این بخش از مطلب به بررسی عوامل استرس زای درونی و بیرونی در مقاطع حساس رشد کودکان به ویژه در دوران ابتدایی یا سال های اول زندگی و تحصیل که نقش حساسی ایفا می کنند می پردازیم.

عوامل افزایش دهنده استرس کودکان

۱- مرگ اخیر فرد مورد عاقه(پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، دوست ، … )
۲- از دست دادن هر چیزی که برای او ارزشمند است (دوچرخه ، عروسک ، دفترچه خاطرات ، … )
۳- آسیب ها یا بیماری شدید و طولانی
۴- نقل مکان از شهر به شهر دیگر یا از مدرسه به مدرسه دیگر و یا جابجایی در کلاس
۵- اخراج از مدرسه یا کلاس
۶- تعارض مداوم بین کودک و افراد خانواده ، دوستان نزدیک و همسالان
۷- خستگی دائمی ناشی از استراحت ، خواب یا تفریح ناکافی

عوامل کاهنده استرس کودکان

۱- روشی به وی بیاموزیم تا یاد بگیرد بطور منظم آن را تکرار کند و در صورت امکان هر روز آن را تمرین کند مانند: بی خیالی در مواقع پر استرس یا فشار دادن جسمی در موقع شدت استرس.
۲- از هر وضعیت پر استرس که وی را دچار این حالت درروز می کند دوری جوید.
۳- در روز عضلات خود را شل و سفت کند و این حالت را در روز به صورت مداوم انجام دهد.
۴- سعی در حل هر مشکل در محل خود کند مثلا مشکل خانه را در خانه و مشکل مدرسه را در مدرسه حل کند و هیچ کدام را در محل دیگری دخالت ندهد.

۵- در پایان روز دقایقی با چشم بسته به آنچه که در طول روز تجربه کرده بپردازد.
۶- تمام عواطف منفی مانند (عصبانیت، اضطراب ، تعارض ، عدم امنیت) را با تمرین از خود دور کند و بجای آن عواطف خوب و مثبت را مانند (افکار عاشقانه ، ستایش ، احساس خوب در مورد کار یا وضع خودش) جایگزین کند تا بهتر از روند زندگی لذت ببرد.

۷- در مورد کارهایی که فکر کودک را مشغول می کند و باعث استرس مداوم وی می شود می توان تصمیم عاقلانه ای جهت اتمام آن گرفت و با آرامش استراحت و بروز عواطف کرد.هر چند در مواردی جهت کاهش و رفع استرس استفاده از داروهای آرام بخش و ضد افسردگی را به مدت کوتاهی مفید می دانند ولی تا حد امکان استفاده از روشهای طبیعی و غیر دارویی اثر ماندگار تری خواهد داشت.

چگونه استرس کودکان خود در کلاس درس را کنترل کنیم؟!

عوامل استرس زا در کلاس درس

۱-بی میلی کودکان در مورد مدرسه رفتن
۲-ترس و کابوسهای شبانه
۳-منفی بافی و دروغگویی
۴-محرومیت و خجالتی بودن افراطی
۵-ابهام در تکلیف
۶-گران باری درسی
۷- سبک باری درسی
۸-ناسازگاری برنامه ى آموزشی
۹-نحوه ى ارزشیابی تحصیلی
۱۰-تنبیه و تحقیر دانش آموزان

 

چگونه مدیریت کردن استرس کودکان در کلاس

۱-باید محیط مدرسه شاد باشد
۲-معلمان باید به تفاوت فردی دانش آموزان توجه کنند
۳-آموزش معلمان باید متنوع بوده و حالت یکنواخت نداشته باشد
۴-کاهش مشق شب
۵-دوری از تنبیه بدنی،تحقیر دانش آموز
۶-آموزش باید همراه با لذت باشد
۷-کادر آموزشی مدرسه اجازه دهند تا دانش آموزانی که استرس دارند در روز اول یا دوم مدرسه به همراه مادر خود در کلاس درس حاضر شوند
۸-داشتن برنامه منظم
۹- افزایش معاشرت دانش آموزان با هم و با معلمان
۱۰-تغذیه درست
۱۱-قوانین مدرسه و کلاس برای دانش آموزان تشریح شود
۱۲-بیان نکات نغزو خواندن کتابهای طنزدر کلاس

آموزش به خانواده ها برای مقابله با استرس کودکان

چگونه استرس کودکان خود در کلاس درس را کنترل کنیم؟! ۱- پرهیز والدین از موقعیتهای استرس زا مانند جر و بحث خانوادگی در مقابل کودک
۲- پرهیز از تبعیض سنی ، کلاسی ، خانوادگی
۳- عدم اجبار به گرفتن نمره بالا بدون فهمیدن مطلب
۴- کنترل محسوس و نا محسوس کودک که به این توجه داشته باشیم و این احساس را در وی تقویت کنیم که کودک به خود به قبولاند خانواده جهت حفظ سامت روح و روان من ، بر رفتارم نظارت دارند و مونس و پشتیبان من هستند.
۵- عدم احساس بیهودگی و نومیدی و تلاش خانواده در جهت رفع آن
۶- قدرت اتکا به نفس و نترسیدن از سخن گفتن در جمع و عدم احساس کم رویی و خجالت و حقارت
۷- فهماندن اشتباه کود بجای سرکوب در مورد خطاهای احتمالی
۸- توجه بیشتر به مسائل اعتقادی ، ایمان به خدا و کرامات و توسل به ائمه اطهار و گفتن مثالهای مذهبی در جهت توکل به خدا و امامان
۹- رفیق بودن والدین و خانواده با کودک تا کودک توانایی ابراز مسائل و علایق و مشکلات خود را داشته باشد.

۱۰-تقویت احساس توانایی رویایی با مردم
۱۱-عدم احساس کمبود محبت
۱۲-عدم احساس وحشت دائم از شکست در مقابل پیروزی
۱۳-در صورت عدم توانایی مقابله با مشکل به نزدیکترین روانشناس و روانپزشک مراجعه کنند اما قابل ذکر است که سعی شود که کودک قبل از رسیدن به دوره بلوغ و نوجوانی رفع استرس شود چون استرسهای نوجوانی و دوران بلوغ گاهاً باعث مشکلات عاطفی و روان می شود.
۱۴-سعی کنید از ایجاد وابستگی افراطی و چسبندگی در فرزند خود بپرهیزید .
۱۵-به فرزند خود مسئولیتی را محول کنید
۱۶-به فرزندان خود بیاموزید افکار مثبت داشته باشند

راهکارهای کلی برای مقابله با استرس کودکان

۱-شناخت و بررسی استرس در کودکان(کودکان بویژه خردسالان شاید بدانند که احساس ناراحتی یا خشم و عصبانیت دارند، اما ممکن است ندانند که احساس استرس یا اضطراب دارند.)
۲-کودک به حالت آزاد رها نشود
۳ـ به فرزندتان حق انتخاب بدهید
۴ ـ شنونده خوبی باشید
۵ ـ همیشه در کنارش باشید
۶-ورزش کردن
۷- خندیدن
۸-احساس آرامش در محیط خانه
۹-روابط میان افراد خانواده

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz