ارزش زمان و انگیزه روزانه با یاد مرگ به روایت قرآن کریم - بهینگی

ارزش زمان و انگیزه روزانه با یاد مرگ به روایت قرآن کریم

اشتراک گذاری :
ارزش زمان با یاد مرگ به روایت قرآن کریم

بهینگی به مناسبت شبهای قدر سال ۱۳۹۶ برخی مطالب برگزیده از آیات قرانی را در این شبها تقدیم می کند. این مطالب از کتاب ارجمند ۳۶۵ روز در صحبت قرآن نوشته استاد حسین محی الدین الهی قمشه ای انتخاب شده است. موضوع این مطلب ارزش زمان با یاد مرگ با توجه به آیات سوره ی زمر می باشد. در این آیه خواب هر روز به برادر مرگ تمثیل شده است. گویی که هروز همانند یک عمر است.

در مطالب قبلی به موضوع تعهد و تخصص و موضوع ضرورت خودشناسی  و موضوع سود و زیان دنیا پرداختیم.

سوره ی زمر : آیه ۴۲

أللَّهُ یَتَوَفَّی الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَی عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَی إِلَی أَجَلٍ مُّسَمّیً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ(۴۲)

خداوند است که نفس آدمیان را در هنگام مرگ قبض روح می کند و در هنگام خواب نیز روح آدمیان را فرو می گیرد. پس روح آنکس را که قضای الهی بر مرگش رفته است با خود نگه می دارد و روح آن کسی را که اجلش به سر نرسیده است تا اجل معین به تن بازمیگرداند. همانا که در این کار آیات قدری الهی برای قومی که تفکر می کنند، آشکار است(۴۲)

تفسیر آیات

در این آیه اولا اشاره شده است که ملک الموت همان خداست. اوست که هرشب وقتی به خواب می رویم، جان ما را می ستاند و به عالم دیگر می برد. اگر خواست بار دیگر به این عالم بازمیگرداند تا منتظر اجل نهایی خود باشند. با این تعبیر، مرگ خوابی است که بیداری در پی ندارد و  رفتن به عالم آخرت چنان سهل و ساده است که ما هر شب به خواب می رویم.

خواب برادر مرگ

از دیرباز در فرهنگ جهان این نکته آمده است که خواب و مرگ با هم بردارند یا از یک جنسندیا با هم نزدیکند. بنا به روایت اساطیر یونان خواب و مرگ (hypnos و thanatos) دو برادر بودند که از بسیاری جهات با هم شباهت داشتند اما البته تفاوت هایی نیز در آنها بود. شکسپیر خواب را برادر توامان مرگ خوانده است و دیگر نویسندگان و شاعران در ادبیات جهان هریک تعبیری از پیوند این دو حقیقت کرده اند. در امثال عرب نیز آمده است : ” النوم اخ الموت”

ارزش زمان با یاد مرگ به روایت قرآن کریم

یک عمر کامل در هر روز زندگی

شکسپیر گفته است که هر روز را یک عمر به حساب آورید، بدین گونه صبح که از خواب شب پیشین بیدار می شوید، کودکی هستید شاداب و مشتاق دیدن و بهره بردن از جهان. به تدریج تا ظهر به میانه ی عمر نزدیک می شوید. از بعد از ظهر به دوران پختگی می رسید و مهمترین کارهای روز خود را انجام می دهید. سپس به تدریج به غروب و به شب نزدیک می شوید و دوران پیری را می گذرانید. آنگاه به خواب می روید و می میرید. روز بعد باز زنده می شوید.

چه سعادتی است که آدمی عمرهای بسیار در پیش دارد و مرگهای بسیاری تجربه می کند تا به تدریج هراس مرگ از وی می رود و برای انتقال نهایی از ساحتی به ساحت دیگر آماده می شود.

انگیزه ی کار روزانه با یاد مرگ

حکایت آن پرفسور انگلیسی است که هر روز شاد و پرنشاط سرِ کار می آمد. از او پرسیدند که چگونه هر روز با چنین نیرو و انگیزه ی قوی و خلق خوش و آماده به خدمت سرِ کار می آیی؟ گفت: من هر روز صبح صفحه ی متوفیات چند روزنامه را می خوانم و وقتی مطمئن می شوم که نامم در میان هیچ یک از کسانی که شب پیش درگذشته اند، نیست. زندگی نو می یابم، و آن را غنیمت می شمارم و با چنین روحیه ای مشغول کار می شوم. مانند مرده ای که زنده شده است.

ارزش زمان

رادیار کیپلینگ شاعر و نویسنده ی انگلیسی در قطه شعری اشاره کرده است که : برای رسیدن به کمال انسانی، لازم است که هر روز را به ساعتها و هر ساعت را به شصت دقیقه و هر دقیقه را به شصت ثانیه بدل کنید. سپس هر ثانیه را به قدر ثانیه های مسابقه ی دوی سرعت اهمیت دهید. شاعران پارسی گو هر دمی را عمری به حساب آورده اند و گفته اند : دم غنیمت دان که عالم یک دم است.

تا کی غم آن خورم که دارم یا نه                  وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه

در ده قدحِ باده که معلومم نیست                این دم که فروبرم برآرم یا نه  ( خیام)

ارزش زمان با یاد مرگ به روایت قرآن کریم

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz