ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطی - بهینگی

ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطی

53
0
اشتراک گذاری :
ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطی

ارتباط چیست؟

ارتباط از نظر لغوی معنی های متفاوتی نزد اشخاص مختلف دارد. محققان غربی که پایه گذاران دیدگاه های جدید و روش و فنون ارتباطی موجود هستند، در این رابطه معتقدند که کلمه ی ارتباط (Communication) از لغت لاتین (Communicare) مشتق شده است که این لغت در زبان لاتین به معنای عمومی کردن است. به عبارت دیگر (To make common) در همین راستا قرار دارد و معرض عموم قرار دادن نیز معنا می شود.

Communiation در فرهنگ لغات وبستر عمل ارتباط برقرار کردن تعریف می شود و معادل هایی نظیر: رساندن، بخشیدن، انتقال دادن، آگاه ساختن، مکالمه و مراوده داشتن را دارد.

فرهنگ فارسی معین، ارتباط را یک بار به صورت مصدر متعدی و بار دیگر اسم مصدر معنی کرده است.

 • مصدر متعدی: ربط دادن، بستن، بربستن، بستن چیزی را با چیز دیگر
 • اسم مصدر: بستگی، پیوند، پیوستگی، رابطه
بیشتر بخوانید:  ارتباط دو جانبه (Two way communication)

در فرهنگ دانشگاهی انگلیسی – فارسی دکتر عباس آریان پور برای لغت Communication معادل های فارسی زیر را رائه داده است.

 • ارتباط
 • خطوط ارتباطی
 • وسایل ارتباطی
 • مبادله
 • گزارش
 • ابلاغ
 • اطلاعیه
 • نقل و انتقال
 • و بسیاری موارد دیگر

ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطی

ارتباط را چگونه تعریف می کنید؟

توسط بسیاری از صاحب نظران علوم ارتباطات، تعاریف متعدد از ارتباط ارائه شده است.

ارتباط فرآیندی است آگاهانه یا ناآگاهانه، خواسته یا ناخواسته که از طریق آن احساسات و نظرات به شکل پیام هایی کلامی و غیر کلامی بیان گردیده، سپس ارسال، دریافت و ادراک می شود. این فرآیند ممکن است ناگهانی، عاطفی و یا بیانگر اهداف خاصی از سوی برقرار کننده ارتباط باشد.

ارتباط عبارت است از فراگرد انتقال اطلاعات با وسایل ارتباطی گوناگون از یک نقطه، یک شخص یا یک دستگاه به دیگری.

ارتباط عبارت است از فراگرد انتقال یک محرک که معمولاً یک علامت بیانی است از یک فرد به فردی دیگر به منظور تغییر رفتار او.

ارتباط عبارت است از فراگرد انتقال اطلاعات، احساس ها، حافظه ها و فکر ها در میان مردم.

ارتباط عبارت است از انتقال اطلاعات در محدوده ی سه چیز: انتشار، انتقال و دریافت پیام.

ارتباطات کلامی و غیر کلامی

در بسیاری موارد علائم نوشتاری، موسیقی، هنر و حتی دود نیز سبب انتقال پیام می شوند اما در ارتباطات بین فردی دو روش کلامی و غیر کلامی مورد استفاده قرار می گیرند. ارتباط کلامی که انتقال پیام از طریق کلمات است بسیار واضح تر و روشن تر از ارتباط غیر کلامی می باشد. در زمان ادای کلمات و جملات سعی در انتقال پیام و برقراری ارتباط داریم اما در زمان صحبت کردن، صوت، لحن، آهنگ و سرعت ادای کلمات، آهستگی یا بلندی صدا و مکث (که مجموعه ی این موارد با صوت یا بخش صوتی بیان می شود) با کلمات همراه است. برای درک این موضوع حرف زدن یک انسان را با یک روبات یا رایانه مقایسه کنید. تفاوت های گفته شده به راحتی مفهوم و مورد پذیرش است.

در هنگام برقراری ارتباط علاوه بر کلام و صوت، دگرگونی چهره، نوع نگاه، حرکات و حالات لب ها و ابروها، حالات مختلف بدن و حرکات موارد تاثیر گذار است که در بهینگی تحت مطالب زبان بدن به آن پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید:  حالات چهره و حالت های مختلف دست دادن به چه معناست؟

در نتیجه همانطور بیان شد، ارتباط در اکثر مواقع هم به صورت کلامی و هم غیر کلامی.

ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطیدر ارتباط غیر کلامی ما از دو بخش صوتی و حرکت بهره می گیریم. در این بین غیر از صوت که شامل لحن، آهنگ یا ریتم و … می باشد، هفت کانال غیر کلامی دیگر نیز وجود دارد:

 • زمان (موقعیت زمانی)
 • فضا (موقعیت مکانی، فاصله،حریم)
 • شامه (رایحه ها)
 • زیبایی شناسی (موسیقی، رنگ،…)
 • مشخصات فیزیکی (اندازه و شکل بدن و رنگ پوست و …)
 • مصنوعات (لباس، لوازم آرایشی، عینک ها، جواهرات،…)

بدیهی است حالات مختلف بدن و چهره و … در محیط بروز می یابد. به طور مثال در دست گرفتن لیوان، استعمال دخانیات همراه با اشارات بدنی است. افزون بر این انتخاب نوع آرایش، رنگ ها و برگزیدن تجهیزات و لوازم شخصی (مصنوعات)، استفاده  از عطرها (شامه) با قرار گرفتن در محیط و زمان بروز پیدا می کند و دارای اهمیتی چند برار می شود.

فضاسازی؛ ایجاد قلمرو در زمان ارتباط

در زمان برقراری ارتباط فضاسازی یک رفتار معمول است. هر فردی در زمانی که می خواهد با فردی دیگر گفت و گو کند یا به طور کلی ارتباط برقرار کند ترجیح می دهد در فضایی مناسب باشد. حال ممکن است این ارتباط میان استاد و شاگرد، دو همکار در محیط کاری و مواردی از این دست باشد.

ارتباط بین فردی و ایجاد قلمرو ارتباطیدوستان نسبت به افراد بیگانه نزدیک تر به هم می ایستند و عموماً زنان وقتی با یکدیگر مکالمه می کنند، نسبت به زمانی که با مردان طرف صحبت هستند، نیاز به فضای بین شخصی کمتری دارند. کارکنان در مقامات پایین تر به احتمال زیاد در یک فضا قرار می گیرند و فضای کاری آن ها محدود است. در حالی که مقامات بالاتر بین خود و ملاقات کنندگان، میزهایی بزرگ قرار می دهند و از صندلی های مشخص استفاده می کنند.

به طور کلی در زمینه ی ارتباط فضاسازی نیز جزو عوامل موثر است. چه بسا بسیاری موارد در هنگام ارتباط یا به طور خاص در مورد مذاکرات، به فضا سازی مرتبط است. یعنی حرفی را که در زمان و فضای مناسب بگوئیم تاثیر و مقبولیت بیشتری خواهد داشت.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz