ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبک - بهینگی

ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبک

اشتراک گذاری :
ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبک

ادوارد دوبونو در سال ۱۹۳۳ در مالت به دنیا آمد. او در زمان جنگ جهانی دوم در دانشگاه مالت در رشته پزشکی تحصیل کرد. سپس با کمک‌هزینه تحصیلی رودس، به دانشگاه آکسفورد رفت و با دریافت مدرک افتخاری در رشته‌های روانشناسی و علوم طبیعی و مدرک دکترای فلسفه از آن دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. او همچنین دارای مدرک دکتری از دانشگاه کمبریج و کارشناسی ارشد از دانشگاه مالت است.

نقش ادوارد دوبونو در فرآیند آموزش تفکر

دکتر ادوارد دوبونو به عنوان پیشگام آموزش تفکر در مدارس، چهره کاملا شناخته شده ای است. اولین کتاب وی در سال ۱۹۶۷ منتشر شد و برنامه آموزس تفکر سریع وی نیز از سال ۱۹۷۲ مورد استفاده قرار گرفته است.

دوبونو در سمینارهای آموزشی خود (سمینار بین المللی درباره تفکر؛ اجلاس جهانی کودکان تیزهوش؛ کنگره ملی ASCD و دیگر اجلاس ها)، سخنرانی های مبسوطی ایراد کرده است. وی در سال ۱۹۸۹ برای ایراد سخنرانی به شرکت در کمسیون آموزشی ایالت متحده (USA) دعوت شد. در این کمسیون فرمانداران دولتی و مقامات بلند پایه آموزشی همه ایالت ها شرکت داشتند. همچنین در سال ۱۹۸۹ برای ایراد نطق افتتاحیه اجلاس ویژه ای که سازمان GECD به منظور بررسی و مطالعه دقیق برنامه آموزش تفکر در پاریس برگزار کرده بود، دعوت شد. این اجلاس، اجلاس بزرگی بود که همه کشورهای عضو OECD (آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، انگلستان و غیره) در آن شرکت داشتند.

بیشتر بخوانید:  سبک تفکر خود را چگونه تشخیص دهیم؟

ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبکپیشینه تدریس وی

دکتر ادوارد دوبونو بیش از سایر مربیان آموزشی سراسر جهان در این رشته پیشینه تدریس را دارد. وی در چهل و پنج کشور بزرگ و چندین کشور کوچک تدریس کرده است و روش تدریس وی بسیار کاربرد دارد.

دوبونو با فرهنگ ها و مکاتب فکری پر تنوعی همکاری داشته است. به همین دلیل است که وی خود را درگیر بررسی زیربنایی ترین جنبه های تفکر کرده است و از سوی دیگر خود را از تاثیر پذیری شیوه های تفکری رهانیده است که هر یک به فرهنگ خاصی تعلق دارند. برای نمونه این کار به وی امکان داده است تا به وضوح محدودیت های شیوه های تفکر غربی نظیر بحث و گفتگو و تفکر انتقادی را مشاهده کند. کار با مربیان متفاوت در کشورهای مختلف و به دور از شرایط دلخواه، وی را ناگزیر کرد تا روش های آموزشی ساده و بسیار عملی و سودمندی را ابداع کند که در این کار، اتکاء به مربیان بسیار تحصیل کرده و باهوش ممکن نبود.

دکتر دوبونو برخلاف بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، متفکری است نوآور که آشکارا درباره چیستی تفکر و روش های آموزش آن سخن گفته است. بسیاری از کسانی که در عرصه آموزش تفکر فعالیت دارند، فقط به تقلید کردن از دیگران و گردآوری نظرات و مطالب از اینجا و آنجا و سرهم بندی کردن آنها پرداخته اند.

فراگیر شدن برنامه آموزش “تفکر سریع” دوبونو

برنامه آموزش تفکر سریع به منظور آموزش تفکر در مدارس، هم اکنون به طور گسترده ای در سراسر کانادا (ازجمله مناطق فرانسوی زبان) تدریس می شود. در امریکا از این برنامه آموزشی به طور روز افزونی استفاده می شود. مینیسوتا به عنوان ایالتی که مقام اول را در آموزش و پرورش احراز کرده است، بودجه خاصی را به آموزش این برنامه و نیز تاسیس مدارس راهنمایی اختصاص داده است.

دکتر ادوارد دوبونو از سوی آکادمی علوم اتحاد جماهیر سوسیالیستی سابق به مسکو دعوت شد تا استادان دانشگاه علوم تحقیقات را آموزش دهد. این دانشگاه دانشگاه های علووم آزمایشی را شامل می شود که در آن روش های جدید را به آزمایش می گذارند. در چین سالهاست که برنامه آموزش تفکر سریع در مدارس عالی مورد استفاده قرار گرفته است.

در سنگاپور، دولت پس از به عمل آورده آزمون های مورد نظر خود، برنامه آموزش تفکر سریع را در چهل و پنج مدرسه به آزمایش نهاد. آنان هم اکنون درصدد ارائه این برنامه آموزشی به همه مدارس کشور هستند. این برنامه طی سالها در مدارس عالی الزی مورد استفاده بوده است. در بلغارستان پس از آزمونهای مقدماتی، دولت ددر حال ارائه این روش آموزشی به همه مدارس کشور است.

ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبکعلاوه بر این ۲۵ سال تجربه کاری در عرصه آموزش مستقیم تفکر به عنوان یک مهارت، دکتر دوبونو را در موقعیتی بسیار متفاوت از کسانی قرار داد که اخیرا وارد این رشته آموزشی شده اند. روش های ابداعی وی (نظیر برنامه آموزش تفکر سریع) طی سالها بر روی گروه های سنی مختلف با توانایی های متفاوت و توسط مربیان متفاوت و در شرایط گوناگون آزمایش شده اند و کارآمدی آنها به اثبات رسیده است و مهمتر آنکه آموختنی بودن این روشها عملا مشهود می باشد.

جایگاه تفکر در حوزه کسب و کار

شگفت آور نیست که حوزه کسب و کار نسبت به هر بخش دیگر جامعه از خود علاقه مندی بیشتری به کارها و ابتکارات دکتر ادوارد دوبونو نشان داده است. در کسب و کار نکته مهمی نهفته است. صرف دفاع از آراء و نظرات خود معنابخش و ارزشمند نمی باشد. تفکر را در اموری چون کارکردها، تصمیم گیری ها و ایده ها و افکار نو باید به کار گرفت. این همان چیزی است که دکتر ادوارد دوبونو به آن می پردازد. این مردم اند که منابع اصلی تامین اعتبار بازار و داد و ستدهای آنند و این چیزی است که بازاریان خود به آن آگاهی دارند. به همین دلیل است که عاملان کسب و کار به بهتر کردن تفکر طرفداران خود بسیار علاقه مندند.

دست اندرکاران بلند پایه (شرکت ها، سازمانها و …) غالبا از دکتر ادوارد دوبونو می خواهند تا آنها را در یافتن تفکری که برای ایجاد تغییر و تحول، استراتژی های جدید، بهبود و پیشرفت امور و نیز جهت گیری های جدید مورد نیازشان مفید است کمک کند.

بیشتر بخوانید:  ایده پردازی ؛ مبنایی برای ایجاد یک کسب و کار

فعالیت های بین المللی ادوارد دوبونو

دکتر دوبونو در کشورهای بسیار متعددی فعالیت داشته است، ازجمله این کشورها: کانادا، آمریکا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، سوئد، فرانسه، انگلستان، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، مصر، عربستان سعودی، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سابق، سنگاپور، مالزی، چین، ژاپن، کره، نیوزیلند و نیز نوزده کشور دیگر و چندین کشور کوچکتر نظیر مالت، امارات متحده عربی، فیچی و غیره هستند.

آثار دکتر دوبونو به بیست و  سه زبان ترجمه شده اند، ازجمله: زبانهای بزرگ اروپایی، ژاپنی، روسی، چینی، کره ای، عبری، اردو و غیره.

آنچه موجب شگفتی است، احتمالا این باشد که آثار دوبونو مورد استقبال و استفاده فرهنگ ها و مکاتب قکری بسیار مختلفی قرار گرفته است نظیر کاتولیک، پروتستان، اسلامی، مارکسیستی، چینی، ژاپنی و غیره.

 آثار دوبونو

دکتر دوبونو اولین کتابش را در سال ۱۹۶۷ نوشت. عنوان این کتاب تفکر نو، بود که بیست سال پیش از کاربرد این اصطلاح توسط گورباچف بود. وی پس از آن سی جلد کتاب به رشته تحریر درآورد که در زمینه تفکر هستند. عناوین این کتاب ها عبارتند از: سازوکار ذهن، تفکر جانبی در مدیریت، آموزش تفکر، کودکان حل مساله می کنند، تفکر عملی، اختلافات، اطلس مدیریت فکر، شش کلاه تفکر، حق با من است تو اشتباه می کنی، خلاقیت کارآمد، درس های درست اندیشیدن، نامه هایی به متفکران.ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبک

تفکر جانبی و ارائه ایده های خلاق، ابتکار دوبونو

دکتر دوبونو مبتکر عبارت «تفکر جانبی» است؛ عبارتی که هم اکنون در فرهنگ واژگان آکسفورد دارای مدخل رسمی و منسوب به اوست و از این رو بخشی از زبان انگلیسی شده است. پزشک بودن دکتر دوبونو در پدایش ایده های وی نقش اساسی داشته است.

اگر دکتر دوبونو در رشته های فلسفه، ریاضیات یا کامپیوتر تخصص نداشت، موفق به پدید آوردن اندیشه های نو نمی شد. زیرا این رشته ها با سیستم های اطلاعاتی سازمان داده شده از بیرون سروکار دارند، سیستم هایی که علائم و نشانه ها را ماهرانه و براساس قوانین منطق به کار می برند.

سیستم های اطلاعاتی خود سامان

در پزشکی، دکتر دوبونو پژوهشی درباره سیستم های هماهنگ بدن انسان (جریان گردش خون، تنفس، کنترل یون ها، کارکرد کلیه ها و …) انجام داد. در نتیجه وی ناچار دست به ابداع مفاهیم زیست شناختی درباره سازماندهی و پردازش اطلاعات زد. این مفاهیم سرانجام به پیدایش مفاهیمی درباره “سیستم های خود سامان” نیز انجامید.

دکتر دوبونو در کتابش موسوم به سازوکار ذهن که در سال ۱۹۶۹ چاپ شد، چگونگی کارکرد مغز انسان را به مثابه یک شبکه عصبی شرح می دهد. شبکه ای که به اطلاعات وارده امکان می دهد تا خود را درون الگوهایی سازماندهی کنند. این کتاب بیست سال از زمان خودش جلوتر بود، چون مفاهیم ارائه شده در آن مبنایی برای ایجاد آخرین تحولات در کامپیوترهای فعلی شد، نظیر کامپیوترهای هوشمند (که براساس کارکرد سیستم عصبی انسان طراحی شده اند)، دستگاه های دارای شبکه عصبی هوشمند و غیره.

ادوارد دوبونو : دانشمند و متفکر صاحب سبکتاثیر مثبت انتشار کتاب سازوکار ذهن

از زمان انتشار این کتاب به این سو، مردمان هرچه بیشتر وارد عرصه کار در سیستم های خود سامان شده اند. هم اکنون بخشی از ریاضیات با چنین موضوعاتی سروکار دارد. الگوهای متنوع و مختلفی از کارکرد مغز ارائه شده است که در برخی موارد با آنچه دکتر دوبونو در سال ۱۹۶۹ در کتاب سازوکار ذهن عنوان کرده است قرابت دقیقی دارند.

همین خود مبنایی بود که به دکتر دوبونو امکان داد تا به ابداع ایده هایی درباره ادراک و خلاقیت بپردازد و نیز بر همین مبنا بود که تکنیک های تفکر جانبی ساخته شد. بر همین اساس بود که تکنیک های تغییر ادراک در برنامه آموزش تفکر سریع ارائه شدند.

از اینرو پایه نظری کار دکتر دوبونو، رفتار یا کارکرد سیستم های الگوساز خودسامان است. اخیرا دکتر دوبونو موسسات بزرگ کامپیوتری و نرم افزاری را به شرکت در یک «گروه کاری درباره تفکر» فرا خواند. هدف از این کار کشف رابطه بین گردآوری اطلاعات و توانایی ما، در به کارگیری آن اطلاعات است. اولین گردهم آیی این گروه در واشینگتن دی سی در ماه می ۱۹۸۹ بود.

دکتر دوبونو همچنین دست اندرکار تهیه طرح بزرگی به منظور ابداع یک زبان بین المللی جدید برای تفکر است.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz