اختیار و انتخاب انسان در دین به روایت قرآن کریم - بهینگی

اختیار و انتخاب انسان در دین به روایت قرآن کریم

اشتراک گذاری :
اختیار و انتخاب انسان در دین به روایت قرآن کریم

بهینگی به مناسبت شبهای قدر سال ۱۳۹۶ برخی مطالب برگزیده از آیات قرانی را در این شبها تقدیم می کند. این مطالب از کتاب ارجمند ۳۶۵ روز در صحبت قرآن نوشته استاد حسین محی الدین الهی قمشه ای انتخاب شده است. موضوع این مطلب اصل اختیار و انتخاب انسان در  دین می باشد. در آیه ۹۹ سوره یونس به این موضوع اشاره شده است که دین یک عَرضه و پیشنهاد است که انسان آزادی و اختیار در انتخاب دارد.

در مطالب قبلی به موضوع تعهد و تخصص و موضوع ضرورت خودشناسی  و موضوع سود و زیان دنیا و موضوع ارزش زمان و انگیزه با یاد مرگ پرداختیم.

آیه ۹۹ سوره یونس

وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ لَآمَنَ مَنْ فِی الْأَرْضِ کُلُّهُمْ جَمِیعًا أَفَأَنْتَ تُکْرِهُ النَّاسَ حَتَّى یَکُونُوا مُؤْمِنِینَ ﴿۹۹﴾
و اگر پروردگار تو مى‏ خواست قطعا هر که در زمین است همه آنها یکسر ایمان مى ‏آوردند پس آیا تو مردم را ناگزیر مى ‏کنى که بگروند (۹۹)

تفسیر آیات

در قرآن مکرر و به عبارتهای گوناگون آمده است که دین یک عَرضه و یک پیشنهاد است. چیزی نیست که برکسی بار شود و به اجبار به اجرا در آید. از مضمون این آیه چنین برمی آید که مشیت خداوند در نظام هستی آن نیست که همگی مردمان به مقام و مرتبه ی ایمان راه یابند، بلکه بسیاری همچنان منکر و جاهل باقی می مانند. زیرا نظام این عالم بر غفلت است. به گفته ی مولانا:
اُستُنِ این عالم ای جان غفلت است                      هوشیاری این جهان را آفت است

اختیار و انتخاب در دین

اختیار و انتخاب انسان در دین به روایت قرآن کریمو خداوند نخواسته است که به اجبار و اکراه دینی را بر مردم تحمیل نماید. بلکه هر رسول سفیری است از جانب او که برو و مردمان را به سوی او دعوت کن. خواه اجابت کنند یا نکنند:
همانا که ما راه هدایت را نشان دادیم، خواه مردم شکرگزاری کنند و به دین راه یابند و خواه ناشکری کنند و از آن روی برگردانند.
در قسمت آخر آیه ۹۹ سوره یونس خداوند با کمی عتاب به پیامبر می فرماید: با اینکه ما نخواسته ایم همه ی مردم ایمان بیاورند آیا تو می خواهی به زور آنان را بر ایمان اجبار کنی؟

جهان عرضه و تقاضا

این جهان، جهان عرضه و تقاضاست. طبیب اعلام می کند که من در این مطب نشسته ام و این بیماریها را معالجه می کنم. حقوقدان دفتری دارد که خدمات خود را آنجا عرضه می کند و همه ی دارندگان کالا از خوراک، لباس و غیره کالایی عرضه می کنند. شیطان وسوسه های خود را در گوش خلق عرضه می کند.  فرشتگان محافظ ما نیز راه راست و درست را به ما عرضه می کنند و از همه مهمتر عقل ما امور را می سنجد و نظرش را صریح و قاطع اعلام می دارد. انسان در این میان آزاد است تا که را پیروی کند و چه را برگزیند.

انتخاب فرعون در مشورت با آسیه و هامان

عالَم دین نیز عالَم عرضه و انتخاب است. خداوند توسط موسی به فرعون پیشنهادی عرضه می کند که با فرعون بگو اگر به راست آیی و به حق پرستی و شرافت انسانی بازگردی من تو را از سعادت دنیا و آخرت برخوردار می کنم که همچنان پادشاه باشی در سلامت و شادی و خرمی و گرنه به دوزخِ حسرت و محرومی در خواهی افتاد. فرعون آن را با آسیه و همسرش که رمز فطرت سالم اوست در میان می گذارد و آسیه توصیه ها و تاکیدهای خود را بر قبول پیشنهاد الهی عرضه می کند.
به قول میلتون: آنها که ایستادند به اختیار خود ایستادند و آنها که افتادند، افتادن را برگزیدند.
اختیار و انتخاب انسان در دین به روایت قرآن کریم
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz