آیا من یک کارآفرین هستم؟کارآفرینی چیست و کارآفرین چه کسی است؟

آیا من یک کارآفرین هستم؟

169
0
اشتراک گذاری :
آیا من یک کارآفرین هستم؟

آیا من یک کارآفرین هستم؟

کارآفرینی برای بسیاری از ما جذابیت زیادی دارد چون همگی کار کردن برای خودمان را بر کار کردن برای دیگری ترجیح می دهیم. اما این موضوع به همین جا ختم نمی شود، شخصیت اجتماعی، درآمد بیشتر، آزادی در رفتار کاری و موارد بسیاری به جاذبه های این عنوان کمک می کنند.

آیا من یک کارآفرین هستم؟

کارآفرینی

شاید بهتر باشد در ابتدا توضیح مختصری به شما بدهم که کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست؟

اگر چه کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship) واژه‌ ای است که به وفور در ادبیات عمومی جامعه به کار می‌رود، اما به عنوان یک حوزه مطالعاتی، نسبتاً جوان است و تعاریف مختلفی از آن ارائه شده است.

کارآفرینی یک مفهوم چند وجهی است و محققان علوم مختلف اعم از اقتصاد، جامعه‌شناسی، روانشناسی و… در تئوری‌ ها و تعاریف خود، هر کدام به یک وجه از این مفهوم پرداخته‌اند. آن‌ ها در طول زمان تعاریف متفاوتی از کارآفرینی داشته‌ اند و هر کدام بر بعد خاصی از فرایند کارآفرینی متمرکز شده‌اند، اما در یک جمع‌ بندی کلی می‌توانیم کارآفرین را در کارآفرینی توصیف کنیم.

کارآفرینی به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسکهای ناشی از آن اطلاق می‌شود. با توجه به توصیفی که کردیم ۴ سوال مهم برای شروع یک زندگی کارآفرینی باید از خود بپرسید. اگر پاسخ شما به هر ۴ سوال مثبت است ، شما می توانید یک کارآفرین موفق باشید در غیر اینصورت شما برای این کار ساخته نشده اید!

۱- آیا قادر به مذاکره هستید؟

مهارت های مذاکره به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را از خطرات احتمالی نجات بدهید، پول کمتری خرج کنید، دوستان و همراهان بیشتری بدست آورده و در قراردادها و مناقشات کاری بتوانید از حقوق خود صیانت کنید.

۲- آیا شما خلاق هستید؟

آیا شما به ایده های جدید فکر می کنید؟

می توانید راه های جدید برای حل مشکلات پیرامون تان پیدا کنید؟

تفکر خلاق برای یک کارآفرین از نان شب هم واجب تر است. اگر ایده پرور و خلاق نیستید به دنبال کارآفرینی نروید چون آب در هاون کوبیدن است.

۳- آیا توان مواجه با ریسک را دارید؟

آیا از خطرات احتمالی اجتناب می کنید و به عبارتی محافظه کار هستید؟

اگر جواب شما بله هست کارآفرینی برای شما مناسب نیست چرا که ممکن است در مسیر کارآفرینی به کرات زمین بخورید و مجبور باشید همه چیز را از نو بسازید. اگر توان مقابله با فشارهای کاری و استرس را ندارید، رها کنید. نه شیر شتر نه دیدار عرب!

۴- آیا استقلال طلب هستید؟

شما باید در گام اول به نتایجی برسید که شاید برخلاف فکر و عمل گذشته خودتان و اطرافیان تان باشد. اگر مستقل نباشید و از دیگران تاثیر بپذیرید به مسیر درستی هدایت نمی شوید.

باید این قدرت را داشته باشید که بر مبانی فکری خود منطقا پافشاری کرده و ثابت قدم باشید. هر چند نباید مشاوره گرفتن و راهنمایی خواستن از صاحبان فکر و تجربه را فراموش کرده و به بهانه مستقل بودن دچار تکروی شوید. مشاوره بگیرید، همفکری کنید و در نهایت خودتان تصمیم بگیرید.

اگر به این سوالات پاسختان مثبت است شما شالوده یک کارآفرین را دارید اما فراموش نکنید که بسیاری از مهارت های مورد نیاز در این حوزه آموختنی و اکتسابی است.

اگر به آموزش اهمیت نمی دهید و یا مطالعه نمی کنید با مشکلات پیچیده تری در مسیر خود مواجه خواهید شد.

خودتان را توسعه بدهید و روز به روز بر مهارت ها و تجربیات تان بیفزایید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz