آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان - بهینگی

آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان

اشتراک گذاری :
آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان

آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان

آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان یکی از اساسی ترین مباحث مربوط به فرهنگ سازی و افزایش توجه و احترام به مقررات و قوانین ترافیکی در شهرها می باشد و می توان آن را زیر بنای تصمیمات و اقدامات بعدی در این زمینه دانست. کودکان را باید از سن سه سالگی به تدریج با ترافیک شهری آشنا کرد.

در آموزش مسایل مختلف به کودکان باید حوصله و صبر کافی داشت و زمان مناسب را برای یادگیری کودک در نظر گرفت. بنابراین یک نوجوان ۱۵ ساله باید با کلیه موارد ایمنی ترافیکی آشنا شده باشد.
آموزش های ترافیکی در این رده سنی می بایست مطابق با روحیات و شرایط ذهنی کودکان صورت پذیرد. در همین ارتباط خاطر نشان می گردد آموزش های صرفا تئوریک حالت جذابی نداشته و واکنش کودکان پس از مدتی نسبت به ادامه روند آموزش منفی خواهد بود از اینرو لازم است شرایط آموزشی و فرهنگی به صورتی مهیا گردد که ضمن اثر بخشی بر روی ذهن و روان کودکان جذابیت لازم را نیز برای این رده سنی فراهم نماید.

ضرورت آموزش:

کودکان بنا به علل مختلف در برابر تصادفات جاده ای آسیب پذیرترند؛ کودکان بدلیل داشتن اندام کوچک، ناتوانی در برداشتن گامهای بلند، عدم تسلط کافی در هنگام دویدن و دوچرخه سواری، برخورداری از انرژی جنبشی و بیقراری در پیاده رو و خیابانها و محدودیت حوزه دید صدمات جبران ناپذیری از تصادفات می بینند. وقتی کودک در شرایط دشوار قرار می گیرد قادر نیست راه گریزی پیدا کند، کودکان نمی دانند که خودرو برای توقف کامل نیاز به خط ترمز دارد آنها تصور می کنند هر زمان که راننده اراده کند خودرو متوقف می شود، کودکان در تخمین مسافت و سرعت خودروها دچار اشتباه می شوند، تحمل انتظار طولانی در کنار خیابان و قدرت درک صحیح از خطرات احتمالی را ندارند.

 

آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان

مروری کوتاه بر تجربه کشور آلمان:

در کشور آلمان با وجود افزایش سطح خدمات حمل و نقل و تعداد وسایط نقلیه، میزان تلفات از ۱۹۰۰۰ نفر در دهه۷۰ به ۹۰۰۰ نفر در سال ۱۹۹۵ کاهش یافته است و این امر امکان پذیر نبوده است مگر با داشتن برنامه آموزشی مدون و جامع برای تمامی رده های سنی و بویژه کودکان. در حال حاضر در این کشور بیش از ۱۵۵ مؤسسه، انجمن و مرکز مربوط به ترافیک وجود دارد که از بین آنها ۳۰ مورد تنها به امر برنامه ریزی و تدوین منابع لازم و آموزش مشغولند.

کارشناسان ایمنی فعالیتهای روزمره کودکستانها در رابطه با امور ایمنی جاده ای را به شکل زیر طبقه بندی می کنند:

* تمرین(بازی) موارد ضروری مرتبط با ایمنی:

در این مرحله کودکان با موارد مهمی همچون رنگها، جهت ها و کارکرد آنها در ترافیک، پیش بینی انواع خطر و چگونگی مقابله با آنها آشنا می شوند.

* افزایش سطح آگاهی اجتماعی کودکان:

در این مرحله از طریق بردن آنها به گردش دسته جمعی و تمرین موارد مرتبط با ایمنی در خیابانها، بر روی این نکته که در هنگام عبور از خیابان هماهنگی با خانواده و حرکت در کنار آنها ضروری است تأکید می شود. در این گام به کودک آموخته می شود که نقش او در خیابان چیست.

* نمایش فیلمهای آموزشی همراه با تمرین مطالب گفته شده:

تمرینهای یاد شده در خیابان و با حضور پلیس راهنمایی و رانندگی صورت می گیرد و کودک بخشی از آموخته های خود را تجربه می کند.

* آگاه سازی کودکان از حوادث و تصادفات احتمالی در خیابانها:

در این مرحله از کودک خواسته می شود که با نقاشی کردن یک صحنه تصادف، مسائل ایمنی را مد نظر داشته باشد.

* آموزش مفاهیم تابلوهای راهنمایی به کودکان
*آموزش تئوری و عملی ایمنی راه:

نتایج مطالعات بعمل آمده نشان می دهند که تنها شنیدن سخنان معلم یا مربی کارآیی لازم را در امر آموزش نداشته و در صورتیکه سخنرانیها با استفاده از وسایل کمک آموزشی صورت گیرند تأثیر بیشتری خواهند داشت. وسایل و امکانات کمک آموزشی مورد نیاز می تواند شامل موارد زیر باشد:
نمودارهای پیشرفت کار،پوسترها، بسته های نرم افزاری، اسلایدها، کتاب های آموزشی، فیلم های ویدئویی و غیره
موارد یاد شده بایستی مطابق با درک لغوی کودکان کم سن و سال انتخاب شده و بتدریج با افزایش سن آنها و توانایی عبور از خیابان، مسایل پیچیده تر مطرح گردند.

 آموزش فرهنگ ترافیک و ایمنی حمل و نقل به کودکان

والدین و آموزش ایمنی راه برای کودکان:

انضباط محبت آمیز همراه با قاطعیت والدین مهمترین نقش را در پیشگیری از حوادث بویژه تصادفات در کودکان دارد. کودکان رفتارهای پدر، مادر و اطرافیان خود را الگو قرار داده و از آنها تقلید می کنند و به همین دلیل بسیار مهم خواهد بود که والدین همواره نمونه های خوبی در مورد انجام کارهای ایمن و پرهیز از اعمال ناایمن بوده و بایستی والدین با روشهای صحیح و عاقلانه مانع از انجام اعمال خطرناک کودکان خود شوند.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz