آموزش اکسس - قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده - بهینگی

آموزش اکسس – قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

283
0
اشتراک گذاری :
آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

آموزش اکسس

اکسس(Microsoft Access) برنامه ی ایجاد و مدیریت پایگاه داده[۱] است.برای آموزش اکسس ، ابتدا باید با پایگاه داده آشنا شوید.

در این درس، با پایگاه های داده و نحوه استفاده از آنها آشنا می شوید. ضمنا تفاوت های بین سازوکار مدیریت داده در دو نرم افزار اکسل و اکسس بیان می شود.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه ای داده هاست که در یک سیستم کامپیوتری نگه داری می شود. پایگاه داده به کاربران امکان ورود، دسترسی و تحلیل داده ها را به سرعت و سهولت می دهد. پایگاه داده ابزار بسیار سودمندی است که هر جایی می توانید نمونه هایی از آن را ببینید. به عنوان نمونه در مطب دکتر، وقتی منشی اطلاعات مربوط به بیماران را وارد سیستم کامپیوتری می کند. یا در کارخانه، وقتی انبار دار با استفاده از کامپیوتر بررسی می کند که آیا کالای خاصی در انبار موجود هست یا نه؟ اگر چنین مواردی رو مشاهده کرده باشید، شما تجربه مواجهه با پایگاه داده در عمل را داشتید.

پایگاه داده: مجموعه ای از لیست ها

پایگاه داده را به عنوان مجموعه ای از یکسری لیست در نظر بگیرید. این ساده ترین راه برای درک مفهوم پایگاه داده است. به عنوان نمونه به پایگاه داده اطلاعات بیماران در مطب دکتر توجه کنید. چه لیستهایی در این پایگاه داده وجود دارد؟ در ابتدا، لیستی از اسامی بیماران وجود دارد. لیستی از وقت های ویزیت قبلی، لیستی از سوابق پزشکی هر بیمار، لیستی از شماره های تماس و لیستهای مشابه دیگر.

این مفهوم در همه ی پایگاه های داده – از ساده ترین تا پیچیده ترین آن- وجود دارد. به عنوان نمونه، فرض کنید پایگاه داده ای می خواهید برای کلوچه هایی که می پزید. شما این کلوچه ها را تهیه کرده و برای دوستان خود ارسال می کنید. پایگاه داده شما شامل انواع کلوچه هایی که درست می کنید و دوستانی است که کلوچه ها را به آنها می دهید. این یکی از ساده ترین پایگاه های داده است. این پایگاه داده دو لیست دارد: لیستی از دوستان شما، لیستی از کلوچه ها.

آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

البته اگر شما یک قناد حرفه ای باشید، ممکن است بخواهید لیست های بیشتری در پایگاه داده تان وارد کنید. لیست مشتریان، لیست محصولات فروخته شده، لیست قیمتها، لیست سفارشات، و لیستهای مشابه دیگر. هرچه لیستهای بیشتری به پایگاه داده اضافه میشود، پایگاه داده پیچیده تر می شود.

آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

در اکسس، لیستها کمی پیچیده تر از آن چیزی است که روی کاغذ نوشته می شود. اکسس لیست داده ها را در جدول(table) نگه داری می کند. جدول کمک می کند تا اطلاعات مفصل تر نگهداری شود. در جدول تصویر زیر، لیست افراد در پایگاه داده اولیه قنادی نمایش داده شده است که اطلاعات موردنیاز مربوط به دوستان قناد را نگهداری کند.

آموزش اکسس - قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

اگر با سایر محصولات مجموعه آفیس آشنا باشید، ممکن است جدول فوق یادآور نرم افزار اکسل باشد. نرم افزار اکسل نیز امکان نگهداری داده ها را در جداول دارد. به عبارت دیگر، می تواند جدولی مشابه تصویر فوق را در اکسل نیز ایجاد کرد.

چرا از پایگاه داده استفاده می کنیم؟

همانطور که گفته شد، اساسا پایگاه داده مجموعه ای از لیست هاست که در جداول ذخیره می شوند. با توجه به اینکه می توانید در اکسل نیز این جداول را ایجاد کنید، چرا به پایگاه داده در قالب اکسس نیاز است؟

درحالیکه اکسل در نگهداری و ساماندهی اعداد بسیار قدرتمند است، اکسس در کار با داده های غیرعددی مانند نام ها و توضیحات بسیار قویتر است. داده های غیر عددی در همه ی پایگاه های داده نقش بسیار مهمی ایفا می کنند، نگهداری، مرتب سازی و تحلیل آنها بسیار ضروری است.

پایگاه داده رابطه ای

البته، آن چیزی که باعث می شود پایگاه های داده از سایر روشهای نگهداری داده متمایز شود، ویژگی “قابلیت ارتباط[۱]” است. از اینرو پایگاه های داده مانند آنچه در اکسس ایجاد می کنید، پایگاه داده ارتباطی[۲] نامیده میشود. برای توضیح بیشتر، به پایگاه داده ی اولیه قنادی برمیگردیم، که از دو لیست تشکیل شده است. لیست اسامی دوستان و لیست کلوچه هایی که تهیه می کند. فرض کنید تصمیم می گیریم لیست سومی داشته باشیم برای ردگیری کلوچه هایی که تولید کرده اید و اینکه به کدامیک از دوستان داده اید.  اسم این لیست رو توزیع می گذاریم.

آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

از آنجا که فقط شما کلوچه هایی که بلدید را تهیه می کنید(همانهایی که در لیست کلوچه ها اطلاعاتشان آمده است) و کلوچه ها را فقط برای دوستان خود ارسال می کنید(همان دوستانی که در لیست دوستان اطلاعاتشان آمده است)، بنابراین لیست جدید کلیه اطلاعات خود را از لیست هایی که قبلا تهیه کرده اید، می گیرد.

در تصویر فوق مشاهده می کنید، که لیست سوم از کلماتی که در دو لیست دوستان و کلوچه ها وجود دارد، استفاده کرده اند. پایگاه داده می تواند بفهمد که پدر و کلوچه صبحانه در لیست توزیع دقیقا همان پدر در لیست دوستان و کلوچه صبحانه در لیست کلوچه ها هستند.  این ارتباطات آشکار به نظر می رسد، و هر فردی نیز می تواند براحتی آن را درک کند. اما اکسل نمی تواند ارتباطات را درک کند.

اکسل با همه ی این لیست ها به صورت مجزا و تکه های نامرتبط اطلاعات برخورد می کند. به این ترتیب پایگاه های داده رابطه ای می تواند همانند انسان رابطه ها  را تشخیص دهد. اگر کلمه یکسان بین لیستهای مختلف وجود داشته باشد، می تواند آنها را به همدیگر ارجاع دهد. روش ارتباطی اکسس در پایگاه های داده به افراد اجازه ورود، جستجو، و تحلیل داده بیشتر از آنچه در جداول اکسل موجود است می دهد.

 

واژه نامه

[۱] connectivity

[۲] relational database

[۱] database

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz