چگونه به کودکان اصول نظام آراستگی را یاد بدهیم؟ - بهینگی

چگونه به کودکان اصول نظام آراستگی را یاد بدهیم؟

104
0
اشتراک گذاری :
چگونه به کودکان اصول نظام آراستگی را یاد بدهیم؟

 

چگونه به کودکان اصول نظام آراستگی را یاد بدهیم؟

نظام آراستگی چیست؟
پنج اس (۵s ) یکی از بحث‌های مدیریتی ژاپنی است. هدف ۵s سامان دادن، نظم و ترتیب، پاکیزه سازی، هماهنگ ساختن و ایجاد انضباط در محیط کاری است. ۵s عبارت است از:

سی ری (SEIRI):

مرتب کردن وسایلی که موردنیاز هستند و آن‌هایی که موردنیاز نیستند را جدا کنیم.

این کلمه در ژاپنی از دو واژه SEI یعنی قرار دادن اشیا نامرتب به‌صورت مرتب و RI یعنی دلیل و منطق تشکیل‌شده است و از کنار هم گذاشتن آن‌ها این مفهوم حاصل می‌شود: قرار دادن آنچه نیاز داریم برابر اصول منطقی و معین.

سی تون (SEITON):

قرار دادن لوازم ضروری را در جای خودشان. این کلمه نیز از دو جزء تشکیل‌شده است:

Sei و Ton به معنای فوریت و سرعت است. مفهوم این کلمه این است که ما اشیاء را به نحوی مرتب کرده و در جای خود قرار دهیم که در هنگام نیاز به‌فوریت بتوانیم آن‌ها را پیدا کنیم.

سی سو (SEISO):

این اصل بسیار ساده است و به معنای رعایت نظافت و پاکیزگی در همه حال و همه‌ جاست.

در بسیاری از شرکت‌های ژاپنی پنج دقیقه اول شروع کار به این مورد اختصاص داده می‌شود.

سی کت سو (SEIKETSO):

شرح این واژه عبارت است از بهداشت را رعایت کردن و تمیز بودن.

مشکلی که وجود دارد این است که تفاوت میان سی سو به معنای پاکیزگی و سی کت سو به معنی بهداشت در چیست؟ درک این تفاوت به‌ آسانی ممکن نیست؛ به همین جهت از این کلمه به معنای استاندارد کردن تفسیر شده است یعنی در سازمان روشی به کار گرفته شود که تمیزی و پاکیزگی و به‌ طورکلی سه اصل اول به‌ صورت استاندارد رعایت شود. مثل انتخاب یکرنگ برای یک موضوع و یا انتخاب یک کد برای موضوع خاص.

شیت سوکه (SHITSUKE):

معنی آن رعایت احترام و رفتار خوب است.

رعایت این اصل موجب می‌شود کارکنان یک سازمان با یکدیگر رفتار حسنه داشته باشند. رعایت نزاکت و ادب و رفتار خوب در سازمان. بعضی افراد چنین نیستند. محیط باانضباط محیطی است که در آن به حقوق یکدیگر احترام گذاشته شود.

اصول نظام آراستگی

فرهنگ‌سازی نظام آراستگی برای کودکان

اگرچه مفاهیم ۵s بیشتر در محیط‌های صنعتی و تولیدی مطرح‌شده‌اند، اما به نظر می رسد اصول نظام آراستگی قابل پیاده‌سازی در محیط‌های دیگر مثل محیط‌های خدماتی و یا حتی زندگی روزانه باشد. نمونه‌های زیادی از پیاده‌سازی مفاهیم نظام آراستگی در امور روزمره زندگی و در خانه‌داری وجود دارد؛ اما اگر بخواهیم از زاویه جدیدی به موضوع نگاه کنیم، مسئله فرهنگ‌سازی نظام آراستگی برای کودکان مطرح می‌شود.

اینکه چگونه بتوانیم مفاهیم نظام آراستگی را در آموزش‌های کودکان وارد کنیم؛ نه به این معنا که بخش مجزایی از بازی‌ها و تربیت کودکان باشد، بلکه آمیخته با همان فعالیت‌های روزمره و روزانه کودکان بتوانیم مفاهیم نظام آراستگی را انتقال دهیم.

اصول نظام آراستگیچگونه به کودکان اصول نظام آراستگی را یاد بدهیم؟

ساماندهی
  1. وسایل مختلفی را در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید آن‌ها را بر اساس رنگ، جنس، اندازه، شکل و … طبقه‌بندی کند. به‌طور مثال مهره‌های قرمز یک سمت، مواد خوراکی یک سمت، میوه‌های هسته‌دار جدا از بی هسته و …
  2. تصاویری از حیوانات مختلف را از مجلات ببرید و آن‌ها را مقابل کودک بگذارید و او را تشویق کنید تا حیوانات شبیه به هم و از یک خانواده را کنار هم بچسباند.

به اعتقاد مایکل برودی روانشناس، آموزش نظم به کودکان، در حقیقت، آموزش تمدن به آن‌ها برای ورود به اجتماع است، گرچه آن‌ها مرتبا صبر والدین خود را آزمایش می‌کنند.

آشنا کردن کودک با مفهوم نظم و ترتیب  اصول نظام آراستگی
  1. نواری درست کنید و اشکالی را روی آن بکشید، در سلسله اشکال، اولین شکل که ارائه می‌شود باید دایره باشد. اشکالی همانند و هم‌رنگ با آن‌ها از کاغذ ببرید و از کودک بخواهید اشکال بریده‌شده را با اشکال روی مقوا مطابقت داده و مرتب کند.
  2. تعدادی مهره رنگی یا حبوبات تهیه کنید و آن‌ها را با نظم خاصی کنار هم بچینید. آن نظم را تکرار کنید. کودک باید ارتباط را بیابد و آن را تکرار کند. به‌طور مثال: نخود لوبیا، عدس لوبیا، … قاشق، کارد، چنگال، …
  3. تعدادی از اشکال متفاوت را در توالی منظم قرار دهید و از کودک بخواهید آن توالی را تکرار کند.
استانداردسازی

– قانون‌شکنی؛ به کودکان خود آموزش بدهید که در مواقع خطر اجازه دارند هر قانونی را زیر پا بگذارند.

– احساس امنیت

– محافظت از بدن خود

– کمک گرفتن از دیگران در برابر باج‌گیرها

– گفتن حقیقت

-مورد قبول قرار گرفتن؛ اگر فرزند شما مسئله‌ای را که او را آزار می‌دهد یا باعث اضطراب او می‌شود برای شما تعریف کرد حتی اگر خیلی هم پیش‌ پا افتاده بود هیچ‌گاه به او نخندید یا واکنشی نشان ندهید که او احساس حماقت کند چون این کار شما باعث می‌شود کودک کم‌کم مشکلات خود را بروز ندهد و اگر زمانی مورد آزار و اذیت واقعی هم قرار گرفت با شما مشورت نکند.

-مهارت “نه” گفتن

-صحبت نکردن با غریبه‌ها

انضباط

– ساختاری را در نظر بگیرید؛ کودکان به یک برنامه منظم و روتین نیاز دارند تا بتوانند مهارت خود انضباطی را کسب کنند. قوانین شفاف و مشخصی را برای خانه وضع کنید و هر زمان که قانونی شکسته شد عواقب و پیامد آن را حتما اجرا کنید.

– آموزش دهید؛ کودکان باید بدانند که چگونه تصمیمات سالم و صحیحی برای خودشان بگیرند.

– پیامدها و عواقب مشخصی را در نظر بگیرید؛ گاهی اوقات کودکان نیاز دارند تا با عواقب و پیامدهای طبیعی اعمال و کردارشان مواجه شوند.

– مهارت‌های حل مسئله را به فرزندتان بیاموزید؛ مهارت‌های حل مسئله را به کودکتان بیاموزید و با کمک هم بر موارد خاصی از حل مسئله که مرتبط با خود انضباطی است کارکنید.

– هر بار و هر زمان یک رفتار را شکل دهید؛ خود انضباطی فرایندی است که تبحر و اصلاح آن سال‌ها زمان می‌برد. از استراتژی‌های تربیتی متناسب با سن استفاده کنید تا در هر زمان یک رفتار خاص را شکل دهید.

– پاداش؛ یک سیستم پاداش صحیح می‌تواند روش فوق‌العاده‌ای برای حل مشکلات خاصی که مرتبط با خود انضباطی است باشد.

– تشویق؛ هر زمان که فرزندتان خود انضباطی بروز داد حتما او را مورد تحسین و تشویق قرار دهید.

– الگوی خود انضباطی باشید؛ بچه‌ها از شما و دیدن رفتار شما بیشتر می‌آموزند تا حرفهای شما.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz