آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکار - بهینگی

آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکار

164
0
اشتراک گذاری :
آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکار

مهندسی مکانیک یکی از شغل های پرطرفدار مهندسی است که در دوره ی انقلاب صنعتی اروپا (قرن ۱۸ میلادی) به عنوان یک شغل مستقل شناخته و معتبر گردید. افرادی که دارای تفکر صنعتی و قابلیت حل مسائل بالایی هستند و به کارهای فنی علاقه مندند عموما سازگاری خوبی با این شغل دارند.

وظایف یک مهندس مکانیک

طراحی و ساخت

یک مهندس مکانیک با ادغام مفاهیمی چون نیرو، انرژی، حرکت و گرما و همچنین به یاری گرفتن دانش تخصصی خود، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ها و سیستم های مکانیکی و فرآیند های گرمایی می نماید. این شغل دامنه تولید وسیعی دارد. به عنوان مثال کارهایی که یک مهندس مکانیک می تواند در زمینه ی طراحی و تولید انجام دهد، طراحی و ساخت تاسیسات و تجهیزات نیروگاه های الکتریکی و نیروگاه های آبی، طراحی و ساخت دستگاه های پزشکی، طراحی و ساخت موتورها و سیستم های کنترل، مدل سازی حرکت ماهواره ها، طراحی توربو ماشین ها، طراحی و ساخت قالب ها، ساخت به وسیله ی فرایند های ماشین کاری سنتی و غیرسنتی، ساخت به وسیله ی روش های جوشکاری و فرایند های شکل دهی و… می باشد.

 تحلیل

تحلیل مسائلی چون شکست و فرسودگی دستگاه ها، فرایندهای انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی و قابلیت اطمینان قطعات از جمله وظایف تحلیلی یک مهندس مکانیک محسوب می شوند.

 زمینه های نوین

این وظیفه در ارتباط با فناوری نانو، سیستم های الکترومکانیکی و تجهیزات و تاسیساتی می باشد که این دو مقوله در آن ها پیاده سازی شده است.

کنترل کیفیت

در این قسمت باید از طریق آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینان دستگاه ها، فرایند ها و فرآورده ها به تایید مهندس مکانیک برسد.

این رشته ی مهندسی دارای گرایش های متعددی بوده که تخصص در هر یک از این گرایش ها قابلیت های خاص خود را در فرد تقویت می کند. به عنوان مثال  مهندسان متخصص در گرایش جامدات، متخصص طراحی اجزا و مکانیزم ماشین آلات هستند.

 

آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکار

مهارت های مورد نیاز مهندسی مکانیک

درگذر از این که همیشه تلاش اصلی ترین کلید برای پیشبرد اهداف و کارهاست، اما طبعا هر شغلی به وجود داشتن پیش زمینه هایی در خود فرد نیز نیازمند است که میتوان از آن پیش زمینه ها تحت عنوان مهارت یاد کرد؛ مقوله ای که بخشی از آن وراثتی و بخشی از آن اکتسابی و آموختنی است. در زیر به ذکر چند مورد از مهارت های مورد نیاز برای رشته و شغل مهندسی مکانیک می پردازیم:

 • مهارت در ریاضی و فیزیک: مکانیک بانک ریاضیات است و به ویژه در گرایش حرارت و سیالات نیاز به چنین مهارتی بیشتر احساس می شود.
 • علاقه و استعداد کارهای فنی
 • مهارت در انجام کار گروهی
 • توانایی اولویت بندی امور و برنامه ریزی مفید و موثر
 • تسلط به کار با کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک
 • تاب آوردن در شرایط کاری پرفشار
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی
 • دارا بودن ذهنی خلاق که قادر به مجسم سازی مسائل جهت طراحی و همچنین برطرف نمودن عیب های ایجاد شده در سیستم ها و دستگاه ها باشد

نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک

همانگونه که در قسمت مهارت های مورد نیاز یک مهندس مکانیک ذکر کردیم، یکی از مهارت های اکتسابی برای این شغل، آشنایی با نرم افزارهای تخصصی آن است. ما در زیر نمونه هایی از این نرم افزارها را معرفی کرده و توضیح مختصری نیز در مورد آنها خواهیم داد. در صورت تمایل می توانید با جستجویی کوچک در گوگل اطلاعات کامل تری راجع به  آن ها پیدا کنید.

 • Ansys: دارای کاربرد تحلیل مسائل مختلف حرارتی، سیالاتی،ارتعاشاتی و…
 • Power shape: کاربرد جهت مدل سازی، مدل سازی سه بعدی و پیچیده
 • Catia: از قوی ترین نرم افزارهای طراحی، تولید و تحلیل
 • Pro-engineer: نرم افزاری جهت طراحی قطعات
 • Fluent: نرم افزاری کاربردی جهت تحلیل حرکت سیالات
 • Matlab: نرم افزاری معروف و عمومی جهت محاسبات ریاضی مهندسی

آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکار

تیپ های شخصیتی مناسب مهندسی مکانیک

از مهمترین عواملی که در هنگام انتخاب شغل باید به آن توجه شود، تیپ شخصیتی افراد می باشد. ممکن است در یک شغل، افرادی موفق با تیپ های شخصیتی مختلف وجود داشته باشند اما بنا به نتایج تحقیقات به عمل آمده در این زمینه، میزان رضایتمندی شغلی در کارکنان دارای شغل های متناسب با تیپ شخصیتیشان، به مراتب بیشتر است. برخی از شخصیت های مناسب برای فعالیت در رشته ی مهندسی مکانیک عبارتند از:

INTJ

دارای ذهنی خلاق و ایده پرداز هستند که قادر است تمامی راه حل های موجود را در نظر گرفته، ارزیابی کرده و سپس با بیان استدلال منطقی، بهترین راه حل ممکن را ارائه دهد. بی نظمی و بی کفایتی را تاب نمی آورند و همانطور که خود را موظف به انجام کامل و بدون نقص کار می دانند، از دیگران نیز این چنین انتظاری دارند.

ESTJ

تمایل به کارهای مدیریتی دارند و دوست دارند که همه چیز تحت کنترل آن ها باشد. تصمیماتی که می گیرند منطقی است. در اجرای برنامه ها مصمم هستند و با در نظر گرفتن جزئیات، کار را سازماندهی کرده و پیش می برند. افرادی مسئولیت پذیر، متعهد و پایبند به تعهداتشان هستند.

ISTJ

قدرت تمرکز بالایی دارند و هنگامی که روی مسئله ای دقیق شوند، تمام حواسشان به سمت آن معطوف می شود. افراد سخت کوشی هستند که در چارچوب های مشخص و از پیش تعیین شده ی سازمانی به فعالیت می پردازند و سنگ ریزه های راه نمی تواند مانع رسیدن آن ها به هدفشان (اتمام بی عیب و نقص کار) شوند.

ESTP

قادر به کار با ابزارهای مختلف و پیشبرد چند پروژه به صورت همزمان می باشند. تحمل خوبی نیز نسبت به شراط پرفشار از خود نشان می دهند.

ISTP

افرادی ماهر در امور فنی و علاقه مند به کارهای عملی هستند. مایلند بدانند نحوه ی عملکرد سیستم های مختلف چگونه است. توجه به جزئیات و ارائه ی تحلیل های منطقی از دیگر ویژگی های این تیپ شخصتی می باشد.

آشنایی با مهندسی مکانیک: مهارت ها، تیپ های مناسب، درآمد و بازارکاربازار کار و درآمد مهندسی مکانیک در ایران

با توجه به دامنه ی وسیع فعالیت های این رشته ی مهندسی، بازار کار برای فارغ التحصیلان آن نیز زیاد بوده و آن ها می توانند در هر یک از صنایع پزشکی و داروسازی، نظامی، هوافضا، شرکت های نفتی و معدنی و شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری شروع به کار کنند. آنچه که از شواهد برمی آید، جمع کثیری از فارغ التحصیلان این رشته به شرکت های نفتی و پتروشیمی روی می آورند. بازار کار مهندسی مکانیک در کشور با مشکلاتی مواجه است که انتظار می رود با توسعه و بهبود صنایع رفع شوند. مشکلاتی از قبیل: عدم کاربردی بودن دروس دانشگاهی این رشته و عدم آشنایی با نرم افزارهای تخصصی.

میزان درآمد مهندسین مکانیکی که در بخش های دولتی کار می کنند طبق قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می شود. در بخش های خصوصی اما مدیران شرکت ها تعیین کننده ی میزان دستمزد کارکنان خود هستند (با در نظر گرفتن اهداف مالی، نوع پروژه و …). کار تحقیقاتی برخی متخصصان شغلی در اواخر سال  ۱۳۹۲  نتیجه بخش بود و آن ها توانستند به متوسط درآمد مهندسین مکانیک در سمت های مختلف دست پیدا کنند. در زیر نتایج به دست آمده، به تفکیک رده ی سازمانی، بیان شده است:

 • کارشناس: حداقل ۸ میلیون ریال، متوسط ۱۲ میلیون ریال و حداکثر ۲۰ میلیون ریال
 • سرپرست: حداقل ۹ میلیون ریال، متوسط ۱۶ میلیون ریال و حداکثر ۳۰ میلیون ریال
 • مدیر: حداقل ۱۵ میلیون ریال، متوسط ۲۳/۵ میلیون ریال و حداکثر ۴۱/۴ میلیون ریال

البته ناگفته نماند سابقه ی کاری کارکنان دارای ارتباط مستقیم با میزان درآمد آن ها می باشد و پس از چند سال، ارقام ذکر شده در بالا افزایش قابل قبولی خواهند داشت.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz